contestada

A jogger sets out on her
daily run, which is always four miles long. She
jogs at a consistent speed of 5 miles per hour.
How long does her daily jog take her in hours?

Respuesta :

Answer:

0.8 hour

Explanation:

60÷5×4=48 minutes=0.8 hour

Answer: 0.8 hours or 48 minutes

Explanation:

Jog rate = 5 miles/hour

Travel length = 4 miles

60 minutes = 1 hour

12 minutes = 1/5 = 0.2 = 20%

0.2 x 4 = 0.8

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico