contestada

If a tiger can run at 20 miles per hour for up to
thirty minutes at a time, how far can a tiger
travel in that time in miles?
(A) 10
(B) 40
(C) 600
(D) 1200

Respuesta :

Answer: A

Explanation:

Since the tiger can travel 20 miles/hour and you want to find how far it can travel in 30 minutes. Just simply divide its rate per hour since 1 hour = 60 minutes.

[tex]\frac{20 miles/60minutes}{2}[/tex]

= 10 miles/30 minutes.

Answer:

(A) 10

Explanation:

Formulae :

Distance = Speed × Time [Equation needed]

⇒ Speed = Distance / Time

⇒ Time = Distance / Speed

===============================================================

Given :

⇒ Speed = 20 miles per hour

⇒ Time = 30 minutes = 0.5 hours

=============================================================

Solving :

⇒ Distance = 20 mph x 0.5 h

⇒ Distance = 10 miles

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico