The percentage decrease is 14.52% if, one year, the population of a city was 73,000. Several years later, it was 85,410.
It is defined as the ratio of two numbers expressed in the fraction of 100 parts. It is the measure to compare two data, the % sign is used to express the percentage.
The initial population = 85410
The final population = 73000
The decrease = (85410 - 73000)/85410 = 0.1452
The percentage decrease = 0.1452×100 = 14.52%
Thus, the percentage decrease is 14.52% if one year, the population of a city was 73,000. Several years later, it was 85,410.
Learn more about the percentage here:
brainly.com/question/8011401
#SPJ1