The volume of water that Sharon must add to the 5 liters mixture to make a solution that is 12% soap is 10 liters
From the question, we are to determine how many liters of water must Sharon add to 12% soap solution
Using the dilution law formula,
C₁V₁ = C₂V₂
Where C₁ is the initial concentration
V₁ is the initial volume
C₂ is the final concentration
and V₂ is the final volume
From the given information,
C₁ = 36%
V₁ = 5 liters
C₂ = 12%
V₂ = ?
Putting the parameters into the equation, we get
36 × 5 = 12 × V₂
180 = 12V₂
∴ V₂ = 180 / 12
V₂ = 15 liters
This means the final volume of the solution will be 15 liters.
Volume of water that must be added = V₂ - V₁
Volume of water that must be added = 15 liter - 5 liters
Volume of water that must be added = 10 liters
Hence, the volume of water that Sharon must add to the 5 liters mixture to make a solution that is 12% soap is 10 liters.
Learn more on Dilution law here: https://brainly.com/question/13407338
#SPJ1