Respuesta :

Answer:

(a) = 37π/180 radians

(b) = 37°

Step-by-step explanation:

Converting km/h ⇒ m/s :

⇒ 54 km/h x 5/18

⇒ 3 x 5

⇒ 15 m/s

===============================================================

Formula to calculate the angle :

⇒ tanθ = v/r

⇒ tanθ = (15 m/s)/(20 m)

⇒ θ = tan⁻¹ (0.75)

⇒ θ = 37°

=============================================================

Converting to radians :

⇒ Radian measure = Angle measure × π/180°

⇒ Radian measure = 37° × π/180°

⇒ Radian measure = 37π/180 radians

=============================================================

Solutions :

(a) = 37π/180 radians

(b) = 37°

ACCESS MORE
EDU ACCESS