Respuesta :

The car that travels for 7 hours and 50 minutes at an average speed of 130 km/h covered a distance of 1017.9 km.

How to find the distance travelled by a car?

The car travels for 7 hours and 50minutes at an average speed  of 130 km/h.

Therefore,

speed = distance / time

speed = 130 km/h

time = 7 hours 50minutes = 7 + 0.833333 = 7.83 hours

Therefore,

130 = distance / 7.83

cross multiply

distance = 7.83 × 130

distance = 1017.9 km

learn more on distance here: https://brainly.com/question/16587623

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS