contestada

A specific type of bacteria increases exponentially with a growth rate of r=0.4 per hour. Assume there are 16 bacteria present at t=0. When will the population reach 10000?

Respuesta :

The population would reach 10000 at the time of 25,000 hours

Calculation of exponential growth rate

The exponential growth rate of the bacteria = 0.4 /hr

The number of bacteria at time 0 = 16 bacteria

The time for the bacteria population to reach 10000 = ?

But if , 1 hour = 0.4 bacteria

X hour = 10000

Make X the subject of formula;

X = 10000/0.4

X= 25,000 hours

Learn more about growth rate here:

https://brainly.com/question/1437549

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS