The probability of selecting 25 data values with a mean less than 190 is 0.6%.
This topic is concerning on numerical descriptions of how likely an event is to occur.
Given data
Population mean = 20
Standard deviation = 20
Sample size= 25
Sample mean= 190
z = 190-200/20/5
Square root of 25 -10/4 = 2.
Corresponding term is 0.4938 P(X<190) = 0.500-0.4938
P(X<190) = 0.0062 or 0.62
P(X<190) = 0.6%
Therefore, the Option C is correct.
Read more about probability
brainly.com/question/24756209
#SPJ1