A 3.00 laqueous solution of koh contains 195 g of koh. The solution has the density of 1.29 g/ml

For a 3.00 aqueous solution of Koh contains 195 g of Koh. The solution has a density of 1.29 g/ml and is mathematically given as
molarity = 1.16L
molarity of solution = 0.946M
percentage concentration = 5%
Generally, the equation for molarity is mathematically given as
molarity = no of moles/ volume in liters
no of mol = 195/56.1
no of mol = 3.48
molarity = 3.48/3.00
molarity = 1.16L
therefore,
mass = 1.29 g/ml x 3000mL
mass = 3.87kg/mL
mass of solute is
= 3.87-0,195
= 3.675
molarity of solution
= 3.48/3.675
molarity of solution = 0.946M
In conclusion, the percentage concentration is
= 195/3870 x100
percentage concentratio = 5%
Read more about Concentration
https://brainly.com/question/16979235
#SPJ1