contestada

a) The velocity of a moving body is t2 - t metres per second after a time of t seconds. Find the displacement of the body at the end of 12 seconds if the initial velocity is 0 metres per second.​

Respuesta :

Explanation:

The integral of a velocity versus time function is a displacement versus time function

So we integrate,

[tex] {t}^{2} - t[/tex]

The integral of that is

[tex] \frac{1}{3} {t}^{3} - \frac{ {t}^{2} }{2} [/tex]

Plug in 12 for t,

[tex] \frac{1}{3} (12 {}^{3} ) - \frac{12 {}^{2} }{2} [/tex]

[tex]576 - 72 = 504[/tex]

So the displacement is 504 meters to the right.

vf = 12² - 12 = 132 m/s

a = vf' = 2t-1

at t =12 s,

a = 2(12)-1 = 23 m/s²

vf²=vi²+2ad (vi=initial velocity=0)

vf²=2ad

132² = 2 x 23 x d

d = 378.78 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS