Respuesta :

Answer:

320 cents per pound

or

$3.20 per pound

Step-by-step explanation:

Divide dollars by pounds

$9.60/3 = $3.20 per pound

Since it asks for the price of candy in cents per pound, multipy 3.20 by 100.

3.20 x 100 = 320 cents

320 cents per pound.

320 cents per pound. I divided 9.60 by 3 and got 3.2 dollars which equals 320 cents
ACCESS MORE