Respuesta :
Answer:
320 cents per pound
or
$3.20 per pound
Step-by-step explanation:
Divide dollars by pounds
$9.60/3 = $3.20 per pound
Since it asks for the price of candy in cents per pound, multipy 3.20 by 100.
3.20 x 100 = 320 cents
320 cents per pound.
320 cents per pound. I divided 9.60 by 3 and got 3.2 dollars which equals 320 cents