siwaarmohammad siwaarmohammad
  • 20-05-2022
  • Mathematics
contestada

A 64 ounce bottle of organic orange juice costs $14.72. What is the cost per ounce?

Respuesta :

kenmacult
kenmacult kenmacult
  • 20-05-2022

Answer:

0.23 is the cost per ounce.

Answer Link
aftonjwebster
aftonjwebster aftonjwebster
  • 20-05-2022

Answer:

23 cents

Step-by-step explanation:

To see how many times 14.72 will go into 64 you divide 14.72/64 which will get you 0.23 (23¢)

Answer Link

Otras preguntas

Attempts to instruct and edify the audience as well as entertain it by presenting a story with a clear moral were called _____. miracle plays mystery plays mora
Help plz thank u so muchhh in number 16
For a book called Maniac Magee ~ what happened that caused Maniac to "lose his power" over the McNab boys?
A liter is the same as a cubic meter. a. True b. False
eight friends share 2 pizzas equally. How much pizza does each friend get
Make a generalization for the set of polygons
The turning point of a play or novel is its _____. climax exposition resolution rising action
HELPP please in number 19 thank u so much
Which scenario best exhibits the relationship between frustration and aggression
white blood cells use to help identify foreign substance in the body