Respuesta :

114968

Answer:

For part A the price per pound is the same and for 50 $ it is 10 pounds.

Step-by-step explanation:

If you divide the price by the amount of tuna they will all have an answer of 5. so then you do 50 divided by 5 and get 10.

Question A: It is not always the same. Ten pounds of tuna sells for 50

Question B: Each point does not always give the same amount of tickets.

I don’t know the answer to the last blank though.
ACCESS MORE