Respuesta :

I don’t think it’s right, but I got $0.02
genan

Answer:

0.01462069 cost per tablespoon

Step-by-step explanation:

a bag of sugar costs $2.12

145 tablespoons of sugar

145:2.12 is the ratio

1:x where x represents per tablespoon cost

2.12 / 145 = 0.01462069 which rounds up to 0.02

Check if it correct:

145 x 0.01462069 = 2.12

ACCESS MORE