Respuesta :

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

ACCESS MORE