A cellular company offers a price of $16 for 200 minutes. Find the unit rate in cost per minute (Round to 2 decimal places) I WILL MARK AS BRAINLIEST

Respuesta :

  • Price=$16
  • Time=200min

Unit rate

  • Price/Time
  • 8/100
  • 0.08$/min

Answer:

$0.08 per minute

Step-by-step explanation:

Unit rate :

  • Total Price / Total Minutes
  • $16 / 200 minutes
  • $0.08 per minute