Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.
A store sells 10-ounce bottles of apple juice for $0.40 each and 16-ounce bottles for $0.56 each. How much money can you save by buying 80 ounces of juice in 16-ounce bottles rather than in 10-ounce bottles?
You can save $______ by buying 16-ounce bottles instead of 10-ounce bottles.

Respuesta :

Answer:

You can save 0.40 if you choose to buy the 16-ounce bottles instead of 10-ounce bottles.

0.56x5=2.8

0.40x8=3.2

3.2-2.8= 0.40