help plsssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
![help plsssssssssssssssssssssssssssssssssssssss class=](https://us-static.z-dn.net/files/d9b/f239bcf38a7d0b2aff1cae143866557a.png)
Answer:
A. p=0.42n
Step-by-step explanation:
2.52/6 = $0.42
$0.42 = the cost of one oranges
So,
To find the cost of n oranges you need to multiply it by 0.42
P=0.42 x n
Ex. Find the price of 4 oranges
So you're going to multiply 4 by 0.42 to get the cost of 4 oranges that will equals $1.68
The answer is p=0.42n