rell5118 rell5118 16-05-2022 Mathematics contestada Can someone help kaitlin buys candy that costs $8 per pound. she will spend less than $40 on candy. what are the possible numbers of pounds she will buy? use p for the number ofpounds kaitlin will buy. write your answer as an inequality solved for p.