Missing image below:
Answer:
Cupcakes Prices
5 $7.50
12 $18
18 $27
Step-by-step explanation:
Given:
The double number line shows the price of 1 cupcake.
To Find:
Complete the table to show the same information as the double number line.
Solve:
Base on the 1st image:
1 cupcake costs $1.5.
Therefore, we can use the rule of three to complete the table.
If 1 cupcake costs $1.5 then 5 cupcakes would be $1.5 × =$7.50
And 18 cupcakes would be $1.5 × 18 =$27.
Then, 18 ÷ 1.5 = 12
As a result, 12 cupcakes costs $18.
Final Table:
Cupcakes Prices
5 $7.50
12 $18
18 $27
Kavinsky