(Score for Question 1: ___ of 10 points)
1. There are 8 ounces in 1 cup and 16 cups in 1 gallon.
(a) Diane brought 4.5 gallons of water to a campout. How many ounces of water did she bring? Show your work.
(b) Diane started a hike with 24 ounces of water in her backpack. What fraction of a gallon of water did she start the hike with? Show your work.
Answer:

Respuesta :

The total ounces of water Diane brought are 576 ounces and  the fraction of a gallon of water did she start the hike with is 3/16.

What is cost price per ounce?

The cost price per ounce is the amount of money required to buy one ounce of a brand or goods.

To find the cost price per ounce, divide the total amount of cost of the goods to the total number of goods.

1. There are 8 ounces in 1 cup and 16 cups in 1 gallon. Diane brought 4.5 gallons of water to a campout.  Let x ounces of water, did she bring. Thus,

[tex]x=4.5\times16\times8\\x=576\rm\; ounces[/tex]

Diane started a hike with 24 ounces of water in her backpack. The fraction of gallons in 24 ounces is,

[tex]n=\dfrac{24}{8\times16}\\n=\dfrac{3}{16}[/tex]

Thus, the total ounces of water Diane brought are 576 ounces and  the fraction of a gallon of water did she start the hike with is 3/16.

Learn more about the cost price per ounce here;

https://brainly.com/question/18628158

#SPJ1