Respuesta :
The question is simply asking for the volumetric flow rate of the water in the river. It is the volume of fluid which passes per unit time. It has units of m^3 /s. We calculate as follows:
Q = 750 m^2 (4 m/s ) = 3000 m^3/s
Hope this answers the question. Have a nice day.
Q = 750 m^2 (4 m/s ) = 3000 m^3/s
Hope this answers the question. Have a nice day.
Answer:
The discharge of water moved by a river that has an area of [tex]750[/tex]m and is traveling [tex]4[/tex]m/s is [tex]3000 \frac{m^{3} }{s}[/tex]
Explanation:
Discharge is the amount of water flowing through a given space per second.
Thus, the formula of discharge [tex]=[/tex] Area [tex]*[/tex] Velocity
Or [tex]D = A * V[/tex] ---------Equation (1)
Given -
Area [tex]= 750[/tex]meter
Velocity [tex]= 4[/tex] [tex]\frac{m}{s}[/tex]
Substituting the given values in equation 1 , we get -
[tex]D = 750 * 4\\= 3000 \frac{m^{3} }{s}[/tex]
Thus, the discharge of water moved by a river that has an area of [tex]750[/tex]m and is traveling [tex]4[/tex]m/s is [tex]3000 \frac{m^{3} }{s}[/tex]