Sandra is riding a bicycle at 10.0 meters/second. She slows down to 2.0 meters/second in 10 seconds. Her acceleration is _______ meters/second2.

Respuesta :

a = change in velocity / time
a = 10 - 2 / 10
a = 8 / 10
a = 4/5
a = 0.80

In short, Your Answer would be 0.80 m/s2

Hope this helps!
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico