i didnt mean to click on the 31.50 but what is the answer ?
![i didnt mean to click on the 3150 but what is the answer class=](https://us-static.z-dn.net/files/d32/1a33b5ecc5cad28e7ff2a93727cc4da6.png)
Answer:
D. $67.50
Step-by-step explanation:
A ticket costs $5.25, a drink costs $2.00, and a popcorn costs 4.00. Each person in the group buys all of these. So we know that each person is paying:
4.00 + 2.00 + 5.25 = 11.25
Since there are 6 people in the group we can multiply that by 6:
11.25 * 6 = 67.50