devdevron devdevron
  • 30-01-2017
  • Mathematics
contestada

Jack broke apart 5×216 as (5×200)+(5×16) to multiply mentally. What strategy did Jack use?

Respuesta :

CrystalKit
CrystalKit CrystalKit
  • 30-01-2017
he either used division or multiplication  
Answer Link

Otras preguntas

why a slow growing forest can have a very low NPP and yet store a massive amount of biomass.
Does warm air rise or sink? Does cold air rise or sink? Need a summary 30 points
What did Kautilya see in Chandragupta
The rate 165 ounces and 11 boxes describes the relationship between the number of boxes and the weight of the crackers in the boxes. What is the weight, in ounc
Which of the following payment types require you to pay upfront? A Money order B Cashier's check C Pre-paid card D All of the above
1. Read these sentences from “The Open Window.” The child was staring out through the open window with a dazed horror in her eyes. In a chill shock of nameless
How many possible ways are there to get a spare (knock down all pins in two rolls) in bowling? Show work.
write three questions and answers about people you know and the activities they enjoy. follow the model
Rectangles ABCD and EFGH are similar. The perimeter of rectangle ABCD is 5 times greater than the perimeter of rectangle EFGH. What is the relationship between
Four gallons of gas cost $16.80. what is the unit rate?