Respuesta :
1 mole He ---------------- 22.4 L ( at STP)
( moles He ) -------------- 56.4 L
moles He = 56.4 x 1 / 22.4
moles He = 56.4 / 22.4
= 2.517 moles of Helium gas
( moles He ) -------------- 56.4 L
moles He = 56.4 x 1 / 22.4
moles He = 56.4 / 22.4
= 2.517 moles of Helium gas
We know, there is 1 mole at 22.4 Liter [ STP ]
Number of moles at 1 Liter = 1 / 22.4
Now, at 56.4 Liter, it would be: 1/22.4 * 56.4 = 2.52 moles
In short, Your Answer would be 2.52 moles
Hope this helps!
Number of moles at 1 Liter = 1 / 22.4
Now, at 56.4 Liter, it would be: 1/22.4 * 56.4 = 2.52 moles
In short, Your Answer would be 2.52 moles
Hope this helps!