1. You live in New York and travel by express subway to work 4 times a week for a cost of $15.00 each day. You can get an unlimited week pass for $34. How much can you save by buying the pass?

Respuesta :

Answer:

$26

Step-by-step explanation:

4 times a week, $15 a day

It means that he have to pay $60 a week for travelling

$60-$34 = $26

By buying the pass I can save $26 a week

Answer:26 DOLLARS saved

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico