mm8074
contestada

What is the circumference of a circle with a radius of 11 cm? (Use = 3.14.)
A.
103.62 cm
B.
69.08 cm
C.
34.54 cm
D.
379.94 cm

Respuesta :

First, we need to follow the circumference of a circle formula, which is [tex]C = 2 \pi r[/tex]. Since we know the radius, we can plug 11 for the radius and 3.14 for pi.

The equation should now look like this: [tex]C = 2 * 3.14 *11[/tex]. Then, we multiply. After solving, the circumference of the circle is 69.08 centimeters.

ACCESS MORE
EDU ACCESS