The amount of money she spends per year on utility bills for the air conditioner is; D: $176.40
We are told that;
Cost of running the air conditioner = 7 hours per day
Cost of running the air conditioner = 21 cents per hour = $0.21 per hr.
She runs it for four months at 7 hours per day. Thus;
Total number of hours for the 4 months = 7 × 30 × 4 = 840 hours
Total cost for the 4 months = $0.21 per hr. × 840 hours = $176.4
Read more about algebra word problems at; https://brainly.com/question/21405634
#SPJ4