Using proportions, it is found that Levi should put 2.8125 gallons of water in the tank.
A proportion is a fraction of a total amount.
Considering the improper fraction, the total amount of water that the tank holds is given by:
T = 3 4/8 = 3 + (4/8) = 3.5 gallons.
He wants the tank to be 75% full, hence, applying the proportion, the amount of water that he should put on the tank is of:
A = 0.75 x 3.5 = 2.8125 gallons.
More can be learned about proportions at https://brainly.com/question/24372153
#SPJ1