The mass spectrum of an organic compound shows the relative abundances of M to be 34.76% and M 1 to be 2.632%. Assuming the peaks are caused by C12 and C13 isotopes, determine the number of carbon atoms in the compound. The natural abundance of C12 is 98.93%, and the natural abundance of C13 is 1.07%.

Respuesta :

The number of carbon atoms present in any compound is equal to seven.

How do we calculate the number of carbon atoms?

Number of carbon atoms present in any compound will be calculated by using the following equation:

No. of Carbon atoms = Relative intensity of M+1 peak / Natural abundance of C13

Intensity of molecular peak = 34.76%

Intensity of M+1 peak = 2.632%

Relative intensity of M+1 peak = (100/34.76)×2.632 = 7.57%

Given that natural abundance of M+1 = 1.07%

On putting values on above equation, we get

No. of C atoms = 7.57 / 1.07 = 7.07 = 7 (approx)

Hence number of carbon atoms is 7.

To know more about mass spectrum, visit the below link:

https://brainly.com/question/17368088

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico