Help solving this problem

Answer:
A=0.50
B=0.477
C=0.423<p<0.531
Step-by-step explanation:
sample size N :333
number of success X: 159
sample part of success x/n = 159/333
x=0.477 B
0.50 A Half a chance to flip a tail or head
part C:
[tex]0.477 plusminus 1.96 * \sqrt{ \frac{0.477 (1 - 0.477)}{333} } [/tex]
simplify
[tex]0.477 plusminus 1.96 * 0.0536[/tex]
expand
[tex]0.477 + 1.96 * 0.0536[/tex]
[tex]0.531[/tex]
expand minus
[tex]0.477 - 1.96 * 0.0536[/tex]
[tex]0.423[/tex]
finally answer part c
[tex]0.423 < p < 0.531[/tex]