Electric field refers to the region in space where the influence of a charge is felt, the height of the building is 447 m.
The term electric field refers to the region in space where the influence of a charge is felt.
Since we know that;
E = F/q = 4.48 x 104N/1C = 4.48 x 10^4 N/C
E = Kq/r^2
4.48 x 10^4 = 9 * 10^9 * 1/r^2
r = √9 * 10^9/4.48 x 10^4
r = √2 * 10^5
r = 447 m
Learn more about electric field:https://brainly.com/question/15800304
#SPJ1