The values of a and b are 33% and 42.7% respectively.
Given:
The number of students that like blue uniform is only as 32,
The number of students that like gold uniform is only as 25,
The number of students that like blue and gold uniforms is 12
The number of students that like neither blue nor gold uniform as 6.
Then, the total number of students interviewed are 75 students.
The relative frequency of the students who like blue is 25, therefore,
25/75= 1/3= 0.33
= 33%
The relative frequency of the students that like blue but not gold is 32, therefore,
32/75= 0.427
=42.7%
Read more about frequency tables here:
https://brainly.com/question/4231235