Based on the total moles of substance in the solution, the mole fraction of Ca3(PO4)2 is 0.0086
Mole fraction is the fractions of the moles of a substance present in a given total moles of a mixture.
Moles of Ca3(PO4)2 is calculated first:
Moles of Ca3(PO4)2 = mass/molar mass
molar mass of Ca3(PO4)2 = 310 g
Moles of Ca3(PO4)2 = 126.32/310 = 0.41
Moles of water = 850/18 = 47.22
Total moles = 47.63
Mole fraction of Ca3(PO4)2 = 0.41/47.22 = 0.0086
Therefore, the mole fraction of Ca3(PO4)2 is 0.0086
Learn more about moles fraction at: https://brainly.com/question/1601411