The monopoly price will be given as 110 dollars per unit. Then the total surplus will be 4800 dollars.
How do determine the monopoly price and the total surplus?
The figure below illustrates the market for steel.
If the steel market is competitive, firms can produce steel at a constant marginal cost of $100 per ton.
Therefore, the price of steel is $100 per ton, and 100 tons are produced.
Assume that if all the steel companies consolidate into a monopoly, the monopoly’s marginal cost will fall to $70 per ton.
If the market is controlled by a monopoly, the total surplus will be
The demand curve has to be defined the demand curve will be
P = 150 - 0.5Q
Total revenue, TR = 150Q - 0.5Q^2
MR = 150 - Q
MC = $ 70
The monopolist will maximize profit at MR = MC
150 - Q = 70
=> Q = 80 units
Monopoly price, P = 150 - 0.5 × 80 = $ 110 / unit
Total surplus = (1/2)×(150-110)×80+(110-70)×80
= 1,600 + 3,200
= $ 4,800
The graph is given below.
More about the monopoly price and the total surplus link is given below.
https://brainly.com/question/6883916
#SPJ1