Respuesta :

the number of half-lives that would have occur to reduce a 15 g sample of Nobelium-254 down to 0.09375 g is 7.3

To calculate the number of half-lives that would have occur to reduce a 15 g sample of Nobelium-254 down to 0.09375 g, we use the formula below.

Formula:

  • 2ⁿ = R/R'........... Equation 1

Where:

  • n = Number of half-lives that have occured
  • R = Original mass of Nobelium-254
  • R' = Mass of Nobelium-254 after decay

From the question,

Given:

  • R = 15 g
  • R' = 0.09375 g

Substitute these values into equation 1

  • 2ⁿ = 15/0.09375
  • 2ⁿ = 160
  • n = log160/log2
  • n = 7.3 half-lives

Hence, the number of half-lives that would have occur to reduce a 15 g sample of Nobelium-254 down to 0.09375 g is 7.3

Learn more about half-lives here: https://brainly.com/question/25750315

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico