Answer:
P(blue) ≈ 14.3%
Step-by-step explanation:
probability P is calculated as
P = ( favourable outcome ) ÷ ( total number of possible outcomes )
here favourable outcome is blue of which there are 3
number of possible outcomes is the total = 6 + 3 + 7 + 5 = 21
P(blue) = [tex]\frac{3}{21}[/tex] = [tex]\frac{1}{7}[/tex]
to convert to a percentage multiply the fraction by 100%
P (blue) = [tex]\frac{1}{7}[/tex] × 100% = 100% ÷ 7 ≈ 14.3% ( to the nearest tenth )