If 14 g of a radioactive substance are present initially and 4 yrs later only 7 g​ remain, how much of the substance will be present after 8 ​yrs?

Respuesta :

5.25 g

Step-by-step explanation:

The half-life of a radioactive substance is the amount of time it takes for half the mass of the substance to decay.

In this question no calculations are required to get half-life. This is because it is given that it took 3 years for the 14g to halve to 7g.

To find amount of the substance after a further 4 years, we’ll use the formula;

Final amount = initial amount / 2ⁿ

Where n = elapse time / half-life

We begin by finding n;

n = 4 years / 3 years

= 4/3

Final amount;

=  initial amount / 2ⁿ

= 7  / 2 ^ (4/3)

= 5.25 g

Learn More:

For more on half-lives calculations check out;

brainly.in/question/3080737

https://brainly.com/question/1831303

https://brainly.com/question/2674699

ACCESS MORE
EDU ACCESS