A large white canvas, 9' x 21', has two triangles painted on it, one with a base of a 1' and height of 3',
and the other with a right triangle with a hypotenuse of 5' and a side of 3'. What is the probability of
throwing a drop of paint into one of the triangles?

Respuesta :

The probability of throwing a drop of paint into one of the triangles is 3.96% if a  large white canvas, 9' x 21', has two triangles painted on it, one with a base of a 1' and a height of 3', and the other with a right triangle with a hypotenuse of 5' and a side of 3'

What is probability?

It is defined as the ratio of the number of favorable outcomes to the total number of outcomes in other words the probability is the number that shows the happening of the event.

Total area of the canvas = 9' x 21' = 189 square units

This area is representing the total outcome =  189

Total favorable outcome = area of first triangle + area of the second          

                                             triangle  

Area of the first triangle = (1/2)(1x3) = 3/2 square units

From the Pythagoras theorem:

Height = √(5² - 3²) = 4'

Area of the second triangle = (1/2)(3x4) = 6 square units

Total favourable outcome = 3/2 + 6 = 15/2

Now the probability:

[tex]= \frac{\frac{15}{2} }{189}[/tex]

= 15/378

= 0.0396×100

= 3.96%

Thus, the probability of throwing a drop of paint into one of the triangles is 3.96% if a  large white canvas, 9' x 21', has two triangles painted on it, one with a base of a 1' and a height of 3', and the other with a right triangle with a hypotenuse of 5' and a side of 3'

Learn more about the probability here:

brainly.com/question/11234923

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico