Respuesta :
The empirical rule says 68% of the distribution should fall within one standard deviation of the mean, so you should expect salaries between [tex]\$25000-\$4000=\$21000[/tex] and [tex]\$25000+\$4000=\$29000[/tex]
The Empirical Rule says that approximately 68% of the graduates would have a starting salary between $21,000 and $29,000.
What does the Empirical Rule state?
It states that, for a normally distributed random variable:
- Approximately 68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
- Approximately 95% of the measures are within 2 standard deviations of the mean.
- Approximately 99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, considering that 68% falls within 1 standard deviation of the mean, the lower and upper bound of the salaries are given by:
- $25,000 - $4,000 = $21,000.
- $25,000 + $4,000 = $29,000.
More can be learned about the Empirical Rule at https://brainly.com/question/24537145
#SPJ2