DessB
contestada

Gavin’s gross pay is $3851. His deductions total $756.72. What percent of his gross pay is take-home pay?
20%
24%
80%
82%

Respuesta :

Percentage take home pay = (gross pay - deductions) / gross pay x 100
% take-home = (3851 - 756.62) / 3851 x 100
% take-home = 80%

Answer:  Percentage of his gross pay which is take-home pay is 80.35%.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Gross pay of Gavin = $3851

Deduction = $756.72

Amount that take home pay is given by

Gross pay - Deduction

[tex]=\$3851-\$756.72\\\\=\$3094.28[/tex]

Percentage of his gross pay which is take - home pay is given by

[tex]\frac{Amount\ take\ home\ pay}{Gross\ pay}\times 100\\\\=\frac{3094.28}{3851}\times 100\\\\=80.35\%[/tex]

Hence, Percentage of his gross pay which is take-home pay is 80.35%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS