Three college refrigerators are on sale at an appliance store. All three have storage areas that are cubes. The first has an internal measurement of 1.5 feet for each side. It costs $98. The second has an internal measurement of 2.1 feet for each side. It costs $142. The third has an internal measurement of 1.75 feet for each side. It costs $124. Comparing the cost per cubic foot, which refrigerator is the best buy?

Please tell me what you did to solve this. Ty!

Respuesta :

By taking the quotients between the cost and the volume of each refrigerator, we will see that the best buy is the second option.

How to get the cost per cubic foot?

To get this, we just need to take the quotient between the cost of the refrigerators and their volume.

Remember that the volume of a cube of side length S is V = S^3

For the first one, the cost is $98 and the side length is 1.5ft, so the volume is:

V = (1.5ft)^3 = 3.375 ft^3

The cubic per square foot is:

C = ($98/3.375 ft^3) = $29.04 per cubic foot.

For the second refrigerator, the side length is 2.1 ft and the cost is $142. Then the volume is:

V = (2.1 ft)^3 = 9.261 ft^3

The cost per cubic foot is:

C = ($142/9.261 ft^3) = $15.33 per cubic foot.

For the third refrigerator, the side length is 1.75 ft and the cost is $124.

So the volume will be:

V = (1.75 ft)^3 = 5.3594 ft^3

Then the cost per cubic foot is:

C = ($124/5.3594 ft^3) = $23.14 per cubic foot.

So, as we saw, the best buy will be the second option, because it has the lowest price per cubic foot.

If you want to learn more about volumes, you can read:

https://brainly.com/question/1972490

ACCESS MORE