Amira buys cookies and onions at the store.
She pays a total of $51.40.
She pays a total of $6.18 for the cookies.
She buys 7 bags of onions that each cost the same amount.

How much does each bag of onions cost?

Respuesta :

The cost of each bag of onions that was purchased by Amira given the total amount spent and the cost of cookies is $6.46.

How much was spent on a bag of onion?

The first step is to determine the total cost of the 7 bags of onions.

Total cost of the 7 bags of onions = total amount spent - cost of cookies

$51.40 - $6.18 = $45.22

Now, divide the total cost of the 7 bags of onions by 7.

Cost of one bag of onion = 45.22 / 7 = $6.46