Please help!

Olivia's mom decided to wallpaper the living room. At the store, the wallpaper was selling for $11.68 for a roll with 100 linear feet. What is the price per linear foot of the wallpaper?

Respuesta :

If 2 things sell for 4 dollars, we divide the money by the number of things to get how much money per thing.

So, 10/5 = 2

The things will cost $2 each.

Same thing.

If 100 rolls cost $11.68, then

11.68 divided by 100 will give us the price per roll.

11.68/100 = 0.1168

Each roll will cost 0.1168 dollars.