Which scenario is modeled by the equation (x)(0.65) = $36.48?
A pair of boots is on sale for 35 percent off. The sale price of the boots is x, $56.12. A pair of boots is on sale for 65 percent off. The sale price of the boots is x, $56.12. A pair of boots is on sale for 35 percent off. The original price of the boots is x, $56.12
A pair of boots is on sale for 65 percent off. The original price of the boots is x, $56.12.

PLEASE HELP!!!

Respuesta :

100-35=65

seems to be
x times 0.65=36.48
if original price is x, then the a discount of 35% equals 36.48


A air of boots is on sale for 35% off. The original price of the boots is x, $56.12 is x or the original price

3rd option is correct

Answer:

c is the best answer there is

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS