The value of Maggie's car decreased by 25% since last year, when she bought it. If the car is now worth $14,000.00, how much was the car worth when she bought it

Respuesta :

The answer is:  $ 18,666. 67  .
__________________________________________________
Explanation:
_______________________________________________________
− (0.25)x = 14000 ;  Solve for x.

1x 
− (0.25)x = (0.75)x ;
 
(0.75)x = 14000 ; 

Divide each side by: "(0.75)" ;
_______________________________
 x = 14000/(0.75) ;

 x = 18666.6666666666666667
__________________________________
18666.6666666666666667
_____________________________________
ACCESS MORE
EDU ACCESS