Kellens bill at a restaurant before tax and tip is $22 if tax is 5.25% and we wants to leave 15% of the bill including the tax on for a tip how much will he spend in total

Respuesta :

22x0.0525 = 1.155

22 x 0.15 = 3.3 (tip)

22 + tax + tip = 26.46 (unless the tax is actually 11.55)

26.62   you would have to multiply 22 by 0.0525  and then add that to 22 and  u would get 23.15, then you would have to multiply that by 0.15 and u would get 3.47 and then you would add 3.47 and 23.15 and you get 26.62 witch is the answer 

hope this helped 
ACCESS MORE
EDU ACCESS