HELLLPPPPPPPP!!!!!!!!


An experiment consists of randomly drawing a card from a standard deck and recording its color, then rolling a die and recording its value.

The following tree diagram shows the possible outcomes.


A 2-column tree diagram: card & die. The card column has B & R. B & R each branch to the numbers 1 through 6 in the die column.



What is the probability of selecting a red card and rolling a number less than 3?

Enter your answer as a reduced fraction, like this: 3/14

HELLLPPPPPPPP An experiment consists of randomly drawing a card from a standard deck and recording its color then rolling a die and recording its value The foll class=

Respuesta :

The experiment of rolling the dice and selecting a card is an illustration of probabilities

The probability of selecting a red card and rolling a number less than 3 is 1/6

How to determine the probability?

From the figure, we have:

Total outcomes = 12

Red card with a number less than 3 = 2

So, the probability of selecting a red card and rolling a number less than 3 is:

p = 2/12

Simplify

p = 1/6

Hence, the probability of selecting a red card and rolling a number less than 3 is 1/6

Read more about probability at:

https://brainly.com/question/25870256

ACCESS MORE
EDU ACCESS