contestada

Larger is 32 ounces and sells for 2.99 and smaller is 18 ounce and sells for 1.59
What is the better buy

Respuesta :

Divide price by size of each and compare the u it price:


2.99/32 = 0.0934 per ounce


1.59/18 = 0.0883 per ounce


The 18 ounce do $1.59 has a lower cost per ounce so is the better buy